Dzień Internetu

Dzień Internetu

29 października obchodzimy Dzień Internetu! 🥳🥳 Internet jest niewątpliwie jednym z największych wynalazków ludzkości. Zrewolucjonizował cały świat. Bez niego czas wolny, rozrywka czy praca nie byłyby tak dostępne i przyjemne.

A czy wiemy jak dokładnie powstawał Internet?

Historia Internetu w pigułce: 👇

🌐 Lata 50 i 60 ubiegłego wieku, Paul Baran, amerykański badacz oraz informatyk rozpoczął opracowywanie metody transmisji danych w sieci komputerów.

🌐 29 października 1969 została uruchomiona sieć o nazwie ARPANET-przodka naszego Internetu, której celem było zbudowanie sieci komputerowej na potrzeby wojska.

🌐 Powstanie Usenet- przodka dzisiejszych portali społecznościowych.

🌐 1970 Pierwszy e-mail której autorem był Raymond Tomlinson. Wiadomość wysłała sam do siebie, treść jest nieznana i najprawdopodobniej był to ciąg przypadkowych liter.

🌐 Opracowanie protokół TCP/IP (Transmission Control Protocol oraz Internet Protocol) co przyczyniło się do globalizacji sieci.

🌐 Stworzenie protokołu DNS- rozproszony system nazw sieciowych. Odpowiadał na zapytania o nazwy domen.

🌐 World Wide Web. Początki stron www. W 1989 roku Tim Berners-Lee wraz z Robertem Cailliau stworzyli podstawowy HTML oraz pierwszą stronę internetową.

🌐 Pierwsze przeglądarki internetowe: Mosaic, W3Catalog, Lycos.

🌐 Internet dociera do Polski. W 1991 roku utworzono NASK-Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, odpowiednik amerykańskiej sieci APARNET na Uniwersytecie Warszawskim.

🌐 1996 Telekomunikacja Polska udostępniła połączenie z siecią poprzez modem telefoniczny

🌐 Neostrada usługa która pojawiła się w 2000 roku oraz umożliwiała szybszy przesył danych

🌐 Internet światłowodowy czyli prawdziwa rewolucja.

Internet rozprzestrzenił się z prędkością światła, dając nieskończoną liczbę możliwości wszystkim jego użytkownikom.

A dla nas? Jest nieodzownym narzędziem naszej pracy. Między innymi dzięki niemu nasze Data Center zapewnia ciągłość działania oraz jakość swoich usług. Dzięki niemu także każdego dnia pozostajemy z Wami w stałym kontakcie 🙂