Firma gotowa na pracę zdalną, czyli co musisz zapewnić pracownikom w ramach home office?

Elastyczność działania firmy to nie tylko umiejętność szybkiego reagowania na oczekiwania klientów, ale przede wszystkich adaptacja do nowych, nadzwyczajnych lub nieplanowanych wydarzeń. Obecnie taka sytuacja ma miejsce w związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem COVID-19.

W związku z działaniami mającymi na celu ograniczenie skutków COVID-19, wprowadzono szereg kroków zapobiegawczych, w tym obowiązek pracy zdalnej, tam gdzie jest to tylko możliwe. Tym samym wiele firm stanęło przed koniecznością przygotowania się do tych zadań na szeroką skalę.

Jakie narzędzia należy zapewnić pracownikowi do efektywnej pracy w domu, tzw. pracy zdalnej lub home office? Przede wszystkich dostęp do poczty firmowej i systemów informatycznych, dzięki którym możliwe będzie wykonywanie pracy biurowej w domowym otoczeniu. Wiele firm korzystało już z rozwiązań informatycznych umożliwiających pracę zdalną, np. dla handlowców pracujących z klientami w terenie. Obecnie te działania mają charakter masowy i goni je czas. Każdy dzień opóźnienia ma swoje konsekwencje finansowe. Dlatego ciągłość działania i dostęp do niezbędnych zasobów, które ją zapewnią, stała się priorytetem.

Wielu przedsiębiorców zastanawia się również, z jakimi dodatkowymi kosztami inwestycyjnymi będzie wiązać się zorganizowanie pracy w domu dla setek lub tysięcy pracowników. Czy konieczny jest  zakup: komputerów, innych urządzeń przenośnych, serwerów, itp.? Zależy to od tego, czym dysponuje firma obecnie. Warto rozważyć, szczególnie w przypadku takiego sprzętu jak serwer, czy nie lepiej wynająć go na czas określony, zamiast pilnie kupować. Poza tym, realizacja zakupu sprzętu wydłuża czas jego uruchomienia o czas dostawy, montażu, konfiguracji, itp.. Dlatego warto rozważyć skorzystanie z usług wynajmu, jeśli to tylko możliwe.

Usługi w modelu: infrastructure as a service (IaaS, wynajem sprzętu) i software as a service (SaaS, wynajem oprogramowania) cechuje większa elastyczność i skalowalność, lepsza dostępność (najczęściej dostępne w tym samym dniu, w którym klient złoży zamówienie) oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. Co więcej, z tych usług można zrezygnować, gdy nie będą już potrzebne na taką skalę jak obecnie, a z zakupionego sprzętu lub programów już nie. Poza tym, w trybie usługowym można również wynająć licencje na oprogramowanie firmy Microsoft. Rozwiązania chmurowe pozwolą zdywersyfikować ryzyko związane z ciągłością działania firmy, co jest szczególne ważne w sytuacjach trudnych, a taką teraz mamy na świecie i w Polsce (po ogłoszeniu epidemiologicznego stanu wyjątkowego).

Zachęcamy firmy do skorzystania z możliwości jakie dają nowe technologie. Nie należy się ich bać. Najważniejsze jest zawsze nasze zdrowie i życie, a obecnie również odpowiedzialność społeczna związana z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Stojąc w obliczu aktualnej sytuacji, oferujemy bezpłatną pomoc oraz doradzamy w jaki sposób przygotować firmę do zdalnej pracy.

Skontaktuj się z nami: office@sinersio.com lub telefonicznie +48 68 411 44 52.