Backup, czyli kopie bezpieczeństwa danych

Backup jest to tworzenie kopii bezpieczeństwa ważnych danych w celu ich odtworzenia w przypadku utraty lub uszkodzenia. Kopie bezpieczeństwa powinny być wykonywane cyklicznie i przechowywane w innej lokalizacji niż dane oryginalne np. w profesjonalnym data center. Backup stanowi część polityki bezpieczeństwa danych, którą opracowuje coraz więcej firm.

Dane to jedne z najważniejszych zasobów w firmie. Niestety, jak pokazują badania rynku, do niedawna większość firm o wdrożeniu systemu do tworzenia kopii bezpieczeństwa, myślało na końcu. Ta sytuacja obecnie bardzo się zmienia, ponieważ rośnie świadomość tego, jaką wartością są dane i czym grozi ich utrata.

Przyczyny utraty danych firmowych

Do najczęstszych przyczyn utraty danych w firmie należy zaliczyć:

  • Awaria sprzętu
  • Migracja danych do innej lokalizacji
  • Aktualizacja systemów operacyjnych
  • Awaria oprogramowania
  • Wirusy
  • Atak hackerów
  • Kataklizmy
  • Czynnik ludzki
  • Kradzież sprzętu

Przechowywanie i przetwarzanie danych wyłącznie w oparciu o własne struktury operacyjne, przy ilości danych, jakie codziennie generuje firma, staje się mało efektywne i trudne do osiągnięcia. Co więcej, takie operacje pochłaniają przedsiębiorstwa pod względem kosztów i są prawie nieosiągalne pod względem technologii oraz kompetencji zespołów, które będą się tym zajmować.

Jako przedstawiciel firm z branży IT, firmy dzielimy zwykle na te, które wykonują kopie bezpieczeństwa danych i te, które wkrótce zaczną to robić. Mianowicie najsilniej potrzeba wykonywania backupów zauważana jest wtedy, kiedy dane firmowe lub ich część została utracona. To właśnie w tym czasie, firmy “budzą się” i zdają sobie sprawę, ile trzeba wykonać pracy, aby odtworzyć informacje.

Po co wykonywać backup danych firmowych?

Kopię zapasową danych firmowych wykonuje się po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo w zarządzaniu informacjami i dostępem do nich. Backup pozwala chronić dane przed wirusami szyfrującymi, blokującymi możliwość ich odzyskania. Wykonując kopie danych, budujemy wiarygodność biznesową firmy, nawet w sytuacjach awaryjnych. Najpopularniejszą formą backupu staje się przechowywanie danych w oparciu o profesjonalne usługi zewnętrzne.

Czy kopia bezpieczeństwa daje 100% gwarancji?

Backup nie jest w stanie zabezpieczyć firmy przed wszystkimi atakami, ale na pewno może bardzo skutecznie ograniczyć negatywne skutki takiego zdarzenia i w krótkim czasie przywrócić zasoby informatyczne.

Użytkownik ma dzisiaj do dyspozycji różne narzędzia umożliwiające wykonywanie kopii zapasowych. W całej palecie rozwiązań znajdą się takie, na które będzie stać każdą firmę. W przypadku systemu TotalBackup wystarczą tylko 2 minuty, aby zainstalować aplikację do tworzenia kopii bezpieczeństwa. Dzięki niej, dane klienta odpowiednio zabezpieczone, trafiają na serwery do profesjonalnego data center Sinersio Polska.

Wypróbuj TotalBackup za darmo i sprawdź w jaki sposób możesz zabezpieczać swoje dane.

Z okazji Światowego Dnia Backupu, zapraszamy do kontaktu i polecamy się w kwestii archiwizacji danych!