Chmura obliczeniowa – fakty i mity

Ataki hackerskie, przestoje w dostawie Internetu, brak miejsca na serwerze czy ryzyko utraty lub wycieku danych firmowych. Te elementy spędzają sen z oczu niejednemu właścicielowi firmy. Jeśli swoje dane trzymamy u sprawdzonego dostawcy usług chmurowych, możemy spać spokojnie. Nowoczesne Data Center posiada profesjonalną serwerownię z odpowiednimi zabezpieczeniami oraz warunkami odpowiednimi dla sprzętu IT. Obalmy zatem najczęstsze mity związane z chmurą obliczeniową:

Chmura obliczeniowa vs ataki hackerskie

Rozważając wszystkie za i przeciw wejścia do chmury, pierwszy argument na nie, jaki zazwyczaj się pojawia to ataki hakerskie. Jest to zastanawiające, dlaczego są one kojarzone z chmurą, ponieważ ich ofiarą może paść każdy, również firmy korzystające z prywatnych serwerowni. Ważne jest jednak to, aby odpowiednio się przed nimi zabezpieczyć. Jeśli centrum przetwarzania danych posiada odpowiednią infrastrukturę sieciową: systemy bezpieczeństwa typu firewall, system wykrywania potencjalnych zagrożenia IDS/IPS w warstwie CORE sieci, odpowiednie zabezpieczenia na poziomie jednostki serwerowej czy też serwery odseparowane fizycznie od sieci publicznej – żadne zagrożenia nie są straszne. Wszelkie ataki jakie mają miejsce, dotyczą zainstalowanych na serwerach aplikacji i oprogramowania, stąd konieczność podpisywania z producentami lub dostawcami umów na ich utrzymanie i aktualizację.

Jeśli chodzi o ofertę Sinersio Cloud Enterprise (SCE) oraz Sinersio Cloud Standard (SCS), infrastruktura udostępniona w ramach tych usług jest odseparowana od innych użytkowników na poziomie odrębnych VLAN. Klienci posiadają własne, wydzielone instancje routera/firewall a usługa SCE udostępnia routery z możliwością zestawiania tunelowanych połączeń szyfrowanych VPN site-to-site. A jeśli dodać do tego odpowiednią infrastrukturęfizyczną – oraz zabezpieczenia w najwyższej 4 klasie zabezpieczeń fizycznych (certyfikat – EN 50600) – sukces mamy murowany.

Serwer stacjonarny vs serwer wirtualny

A co jeśli zabraknie nam miejsca? Często istnieje błędne przekonanie, że chmura nie pomieści danych całej firmy tak jak serwer stacjonarny. Skąd takie przekonanie? decydując się na serwer stacjonarny, firmy często kupują go ‘z dużym zapasem’, patrząc przyszłościowo, że firma się rozrośnie. Jest to duży błąd, ponieważ nie zużywa się całej pojemności serwera i niepotrzebnie naraża się firmę na koszty. O energii elektrycznej już nie wspomnę. Co więcej, żywotność takiego serwera bez odpowiednich warunków, takich jak odpowiednia temperatura oraz chłodzenie, ulega skróceniu. Tak więc, zanim firma się rozrośnie na tyle aby zająć całą jego pojemność, trzeba go niestety wymienić.

W chmurze miejsca nie zabraknie. Dzięki pełnej skalowalności i elastyczności tego rozwiązania, w każdym momencie istnieje możliwość zwiększenia zasobów. Wszelkie opłaty takie jak korzystanie z serwera, dostęp do Internetu oraz koszt energii elektrycznej, są  już zawarte w miesięcznym abonamencie. Firma nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów z tym związanych, a opłaty są stałe i nie ma tu żadnych ukrytych gwiazdek.

Dostęp do Internetu

Niektórym może się wydawać że nagła awaria routera czy problemy z dostawcą Internetu mogą spowodować zastój, uniemożliwiając pracę i jednocześnie narażając firmę na wysokie koszty finansowe oraz wizerunkowe. Korzystając z profesjonalnego Data Center nie musisz się martwić o dostęp do Internetu. Sinersio Data Center posiada min. trzech dostawców Internetu. Jeśli z pewnych przyczyn zawiedzie jeden z dostawców, natychmiast pracę przejmuje następny. To wszystko bez zmiany adresu IP, tak by ew. przełączenie było niezauważalne dla użytkowników.

Integracja z urządzeniami peryferyjnymi

Wielu sceptyków chmury może zadać sobie pytanie a co z połączeniem do urządzeń peryferyjnych typu drukarka czy skaner? Dostęp do tego typu urządzeń jest możliwy np. poprzez skorzystanie z pulpitu zdalnego czy zdalnej aplikacji oraz przekierowanie połączenia. Praca na serwerach wirtualnych i korzystanie z urządzeń odbywa się w taki sam sposób, jak przy korzystaniu z rozwiązania on-premise. Wiemy jak to zrobić i z powodzeniem wspieramy naszych Klientów w konfiguracji takich rozwiązań.

RODO a przepływ danych

Z racji tego, że Sinersio Data Center znajduje się w Polsce, dane przechowywane są zgodnie z RODO i nie opuszczają europejskiego obszaru gospodarczego (EOG). Zgodnie z artykułem 32 o rozporządzeniu o ochronie danych osobowych, powinny one podlegać pseudonimizacji i szyfrowaniu. Dane, które zostają zaszyfrowane, tracą przymiot danych osobowych. Jeśli dane zostaną zaszyfrowane oraz zabezpieczone hasłem, nikt nieuprawniony nie ma do nich dostępu i tym samym nie mogą być  przetwarzane. W przypadku usługi TotalBackup, dane zostają zaszyfrowane kluczem szyfrującym. W przypadku korzystania z chmury obliczeniowej, dostęp do serwerów jest zabezpieczony uwierzytelnianiem dwuskładnikowym. Nawet jeśli Sinersio administruje serwerami klientów, nie ma dostępu ani do bazy danych ani do systemu dziedzinowego zawierającego dane osobowe, którymi administruje klient. Tym samym klienci mają pewność, że nie bierzemy udziału w procesie przetwarzania danych osobowych.

Przechowywanie danych w DC vs zaprzestanie korzystania z serwera wirtualnego

Co się dzieje z danymi firmowymi, jeśli przestajemy korzystać z chmury? Może się wydawać, że jeżeli są przechowywane w Data Center, to każdy może mieć do nich dostęp. Jest to duży błąd i pogląd niezgodny z prawdą. Tylko Klient ma dostęp do swoich danych. Co pracownicy data center robią z danymi? Nic. Dane, które Klient  przechowywał w Sinersio Data Center, wracają do niego. Umowa precyzuje także terminy pobrania i usunięcia danych, w przypadku zakończenia świadczenia usługi.

Zatem, nie taki diabeł straszny jak go malują.  Jeśli następnym razem usłyszymy, że korzystanie z chmury jest niebezpieczne, miejmy na uwadze, że zapewne chodzi o korzystanie z tanich hostingów. Tani hosting, wnioskując po nazwie są ‘tanie’, więc często nie ma tam miejsca na profesjonalizm i odpowiednie zabezpieczenia. Korzystając z profesjonalnego Data Center jak Sinersio, mamy pewność, że nasze dane są w dobrych rękach.

Podsumujmy najważniejsze zalety korzystania z certyfikowanego Data Center:

Bezpieczeństwo. Nie musisz się bać o swoje dane, są one w pełni chronione! Pozwól specjalistom robić swoje!

Oszczędność pieniędzy. Nie musisz utrzymywać własnej serwerowni, która generuje duże koszty związane z energią, sprzętem, serwisem, przeglądami i obsługą.

Profesjonalna obsługa. Data Center zapewnia Ci wsparcie wykwalifikowanych specjalistów, którzy dbają o bezpieczeństwo i niezawodność Twoich danych.

Lepsza jakość usług. Data Center oferuje Ci szybki i stabilny dostęp do Twoich danych, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i zapasowych źródeł zasilania.

A Ty? Gdzie trzymasz swoje dane?

Skorzystaj z rozwiązań Sinersio Data Center już dziś! Zapraszamy do kontaktu!