hosting erp

ERP w chmurze, czyli o popularnej usłudze hostowania systemu

Większość firm posiada system ERP wspomagający zarządzanie zasobami. Część z nich, przynajmniej raz zdążyła wymienić system ERP na inny tego typu. Każda z tych firm ma już świadomość, że taki system wymaga odpowiedniego dostosowania infrastruktury sprzętowej, aby zapewnić jego wydajną pracę. Stają więc przed pytaniem: własna infrastruktura czy hosting ERP?

Hosting ERP

Hosting ERP staje się coraz popularniejszą usługą. Na czym polega? Wynajmuje się dedykowaną infrastruktury pod system ERP w data center w modelu usługowym (miesięczny abonament za IaaS). Wybór tej usługi to również dobry sposób, na wpisanie w strategię firmy możliwości wykorzystania rozwiązań opartych na chmurze.

Hosting ERP. Priorytetem jest ciągłość działania

Systemy ERP to rozwiązania wymagające infrastruktury IT o wysokiej dostępności (HA, ang. High-availability), czyli praktycznie bezprzerwowego dostępu do serwerów. Użytkownicy ERP wprowadzają faktury, realizują przyjęcia i wydania magazynowe, generują raporty, itp. Dlatego infrastruktura IT oparta na serwerze dedykowanym bez redundancji jest dość ryzykowana.

W ofercie Sinersio Polska takim rozwiązaniem HA dla systemów ERP jest usługa SVDC (ang. Sinersio Virtual Data Center), czyli wirtualne data center. Na SVDC składają się m.in.: serwery, macierze, możliwość zarządzania infrastrukturą sieciową, router, firewall, licencje. Usługa ta w sposób kompletny zaspokaja oczekiwania użytkownika dotyczące niezawodnej i wydajnej infrastruktury IT pod system ERP. Nie ma znaczenia, jaki producent jest dostawcą systemu dla użytkownika.

Architektura ERP vs infrastruktura IT

Użytkownik systemu ERP często chce uruchomić go na jednym serwerze, nie biorąc pod uwagę jego architektury. Architekturę systemu ERP można podzielić na trzy rodzaje: dwuwarstwowa, trójwarstwowa lub wielowarstwowa. Dostępna jest warstwa bazy danych, warstwa aplikacji oraz warstwa prezentacji.

Dobrym sposobem jest jednak rozdzielenie serwerów. Separacja serwera bazodanowego od serwera aplikacji sprawia, że unikamy tzw. kanibalizacji zasobów, czyli „walki” o zasoby typu np. CPU, RAM. W ramach usługi wirtualnego data center zawsze rozdzielamy serwery dedykowane pod system ERP. Dzięki temu łatwiej można wykryć tzw. wąskie gardło w procesie eksploatacji systemu i odpowiedzieć np. na zagadnienia związane z wydajnością.

W przypadku, gdy jest jeden serwer, to użytkownik zastanawia się gdzie szukać problemu np. z wydajnością: czy w warstwie bazy danych czy w aplikacji. Przy rozproszeniu na dwa serwery mamy możliwość wyszukania, gdzie jest problem i zwiększenia tych zasobów, tam gdzie one naprawdę są potrzebne, np. poprzez dołożenie pamięci.

W małych środowiskach standardem jest, że cały system ERP znajduje się na jednym serwerze bazodanowo-aplikacyjnym. Mimo wszystko, dla małych środowisk również proponujemy rozdzielenie serwerów.

Niekiedy należy zastosować również serwery terminalowe. Taka sytuacja występuje w przypadku systemów ERP dwuwarstwowych, czyli tych, które wymagają terminali do zdalnej pracy.

Wąskie gardła w systemach transakcyjnych

Baza danych nie jest w systemach transakcyjnych wąskim gardłem. Jest nim serwer aplikacji, co szczególnie mocno widać, gdy wykonywane są duże raporty.

Zapytanie użytkownika podlega przetworzeniu właśnie na serwerze aplikacji. Dlatego  kluczowe zasoby na tym serwerze to CPU (procesor) i RAM, a najmniejsze znaczenie ma storage. Z kolei na serwerze bazy danych najważniejsze są storage i RAM, a w mniejszym stopniu CPU (procesor). Istotą serwera bazodanowego jest przechowywanie danych, a nie ich przeliczanie. Dlatego na serwerze bazy danych muszą być szybkie dyski, umożliwiające dostęp do danych.

W serwerze aplikacyjnym w głównej mierze znaczenie ma procesor. To właśnie procesor odpowiada za operacje na danych i ich przetwarzanie (liczenie) oraz RAM, zapewniający dostęp do pamięci.  Storage ma mniejsze znaczenie, ponieważ na serwerze aplikacyjnym przechowuje się mało danych. Natomiast, gdy storage jest powolny i mało wydajny, to często rośnie zużycie RAM i CPU.

Znajomość tych mechanizmów znacząco wpływa na ograniczenie problemu związanego z  przewymiarowaniem środowiska IT dobieranego pod system ERP.

Wydajność w IOPS

W bazach danych należy pytać o wydajność wyrażoną w IOPS (ilość operacji wejścia-wyjścia na sekundę). Każdy dysk ma możliwość odczytania i zapisania określoną ilość danych w ciągu sekundy. W macierzach serwerów firmowych, łatwiej odczytuje się dane niż je zapisuje. Klienci korzystają z niewielkiej ilości dysków, za to chcą mieć jak najwięcej przestrzeni (np. RAID 5/6 zapewnia największą przestrzeń, ale mniejszą wydajność niż RAID 10).

W typowym systemie ERP, 70% operacji to są odczyty, a 30% operacji to zapisy. Systemyach e-commerce to 90% zapisów i 10% odczytów. W e-commerce to „statystyki” takie jak, np. logi serwera web, które są zapisywane na serwerze aplikacji i powodują jego „spowolnienie”.

Balansowanie obciążeń na serwerach aplikacyjnych

Serwery aplikacyjne mają również swoje ograniczenia i dlatego niekiedy warto postawić kilka serwerów aplikacyjnych, które będą korzystać z jednego serwera bazy danych.

Pomiędzy serwery aplikacyjne, a Internet umieszcza się urządzenie load-balancer, które balansuje obciążenie pomiędzy serwerami aplikacyjnymi (rozpraszacz ruchu). Load-balancer może działać w „karuzeli” – użytkownik pierwszy logowany jest na pierwszy serwer aplikacyjny, użytkownik drugi – na drugi serwer, itd.

Dlaczego dobry jest load-balancer? Widoczne jest to np. w systemach transakcyjnych przy robieniu up’gradu, tam gdzie nie jest możliwa przerwa w działaniu systemu. W takiej sytuacji jeden serwer aplikacyjny jest „wypinany” z loadbalancera, a użytkownicy, którzy na nim pracowali są przelogowywani na inne serwery. Użytkownicy nawet nie zauważają, kiedy są wprowadzane poprawki na poszczególne serwery i mogą pracować nie odczuwając tego.

Hosting ERP to dobrze wyskalowane środowisko

Warto pomyśleć o usłudze hostingu ERP w zewnętrznej infrastrukturze data center. Model abonamentowy jest tu zdecydowanie bardziej korzystny niż większy wydatek inwestycyjny w sprzęt.

Dostawcy IaaS pod ERP odpowiednio zadbają o dobór dobrze wyskalowanego środowiska i zapewnią jego support na takim poziomie, jaki trudno zagwarantować wewnątrz firmy.

Skontaktuj się z nami, jeśli zainteresował Cię temat opisywany w artykule.