Serwerownia

Serwerownia w firmie czy zewnętrzne data center? Wybierz nie ulegając emocjom.

Serwerownia w firmie czy zewnętrzne data center? – to częste pytanie, które zadają sobie firmy. I często, odpowiadając sobie na nie, ulegamy emocjom, przede wszystkim strachowi o własne dane. Podczas konferencji SEMAFOR Tomasz Stępski, Przewodniczący Zarządu Polskiego Związku Ośrodków Przetwarzania Danych oraz Prezes firmy Sinersio Polska Sp. z o.o., wyjaśniał, jakie są plusy i minusy rozwiązań. Mówił również jak pragmatycznie podejść do wyboru metody przechowywania danych. 

serwerowniaSerwerownia w firmie – tak jest najbezpieczniej – przekonują właściciele serwerów umieszczonych w budynku własnej firmy. Jeśli nie chcą skorzystać z usług zewnętrznego data center, to najczęściej posługują się argumentem o wyciekach danych z takich miejsc. Przytaczają najgłośniejsze przykłady. Natomiast wycieki danych, jeśli już mają miejsce, są równie rzadkie i spektakularne, jak katastrofy lotnicze:

Nie są nam znane typowe wycieki z poziomu data center. Na przykład, że ktoś wyniósł z serwerowni nośnik z danymi i je upublicznił. To, na co trzeba zwrócić uwagę, to wycieki danych na poziomie oprogramowania, które jest zainstalowane. Ale to już nie domena data center, ponieważ za podatności w oprogramowaniu trudno scedować odpowiedzialność na centrum danych” – zaznaczył.”

Artykuł na ten temat dostępny jest na stronie Computerworld pt. „Jakie data center?”. Natomiast o usługach Sinersio Polska, możesz dowiedzieć się, kontaktując się z Działem Sprzedaży