Zielone Data Center

Ekologiczne trendy coraz częściej wpisują się w nasze życie i są jego nieodłączną częścią, dlatego chcąc dbać o nasze środowisko i żyć w zgodzie z naturą niejednokrotnie wybieramy rozwiązania w duchu eko. Nie mówimy tutaj tylko o świadomym wybieraniu ekologicznych produktów czy oszczędzaniu energii ale również o usługach świadczonych przez wiele firm, w tym Data Center.

Co jest bardziej eko chmura czy własna serwerownia?

Nowoczesne przedsiębiorstwa, niezależnie od branży, coraz częściej outsourcują do firm zewnętrznych część usług. Rośnie zaufanie do podmiotów wyspecjalizowanych w danej dziedzinie, dlatego prowadzenie księgowości powierzane jest biurom księgowym, sprawy prawne przejmują zewnętrzne kancelarie radców prawnych, telemarketing realizuje call center, a dbałość o serwery oddawana jest w ręce centrów przetwarzania danych.

Powszechność Rozwiązań Chmurowych wg Raportu PMR 2022 dla Polska Chmura

Oszczędna chmura obliczeniowa w Data Center

Z uwagi na rosnące koszty utrzymania serwerowni a więc utrzymania sprzętu i kosztów energii elektrycznej, własne serwerownie przestały być opłacalne. Zamiast prywatnej infrastruktury, coraz więcej firm decyduje się na korzystanie z rozwiązań chmurowych. Wynajem chmury to nie tylko oszczędność. To przede wszystkim ekologia i nie są to wyłącznie teorie, ale fakty, które można poprzeć dowodami.

Własna serwerownia a zużycie prądu

Klienci często nie zdają sobie sprawy z tego, że infrastruktura IT, to jeden z bardziej „prądożernych” elementów wyposażenia. Bywa pomijany w globalnym koszcie energii elektrycznej przedsiębiorstwa. Jest to duży błąd. Serwerownia, która pracuje 24 h na dobę, generuje ogromne zużycie prądu. Nie tylko praca serwerów wpływa na wysokie rachunki. Z wielu analiz wynika, że, miesięczny koszt zużycia prądu przez firmową serwerownię, stanowi połowę lub całość miesięcznego abonamentu jaki użytkownik zapłaciłby za wynajem serwerów w Data Center.

Do tego dochodzi klimatyzacja, która dba o odprowadzenie zysków ciepła generowanych przez serwery oraz UPS-y. Przy stosowaniu klimatyzacji w firmowych serwerowniach, dochodzą różnego rodzaju problemy. Najczęstszy z nich jest taki, że systemy są niedopasowane do bieżących potrzeb i w związku z tym przewymiarowane. Dlatego wstawia się kolejne urządzenie lub wymienia się je na urządzenie o większej mocy, co powoduje jeszcze większe zużycie prądu. Dodatkowo, klimatyzacja w firmowych serwerowniach jest często nieefektywna. Dzieje się tak, ponieważ nie jest to system chłodzenia dedykowany dla serwerowi. Najczęściej jest to tzw. klimatyzacja komfortu stosowana dla utrzymania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach biurowych.

Ślad węglowy w centrum danych

Od początku istnienia naszej firmy dbamy o minimalizację śladu węglowego. Jak to robimy?:
Posiadamy specjalistyczną instalację, która pozwala odzyskiwać ciepło z serwerów i ogrzewać nimi pomieszczenia przyległe naszego DC.

W okresach letnich, by zminimalizować zużycie energii elektrycznej, stosujemy chłodzenie adiabatyczne, w którym powstające w trakcie przemiany fazowej ciepło parowania jest wykorzystywane do chłodzenia.

Freecooling w centrach danych

Free Cooling, czyli tzw. „swobodne chłodzenie”. Jest to energooszczędna metoda chłodzenia z wykorzystaniem powietrza z zewnątrz, bazująca na różnicy temperatur. Dzięki odpowiedniemu usytuowaniu szaf rakowych, które tworzą tzw. „zimne korytarze” (Cold Aisle Containment), zapobiega to mieszaniu się powietrza chłodzącego z ciepłym powietrzem generowanym przez sprzęt IT. W agregatach chłodniczych, pompach i wentylatorach w systemach HVAC zainstalowano napędy o zmiennej częstotliwości VFD. Dzięki czemu szybkość i pobór mocy silnika zmniejsza się, gdy system jest mniej obciążony.

Odnawialne źródła energii (OZE) w zielonym Data Center

Korzystamy również z rozwiązań OZE. Na dachu naszego budynku zainstalowano panele fotowoltaiczne. Energia przez nie produkowana zasila nie tylko Sinersio Data Center ale również pomieszczenia biurowe i instalacje techniczne budynku.

Jeśli zależy nam na zmniejszeniu śladu węglowego powinniśmy korzystać z usług Data Center. Firmy tego typu dbają o ten aspekt. Własna serwerownia NIGDY nie będzie tak energooszczędna niż specjalistyczny obiekt, który posiada dedykowane instalacje. Uzyskanie we własnej serwerowni PUE na poziomie poniżej 2,0 należy uznać za duży sukces. Serwerownie potrzeb własnych zwykle tworzone są w adaptowanych pomieszczeniach biurowych lub magazynowych.  Najczęściej osiągają one PUE na poziomie 2,3-2,6 i więcej, co oznacza że na każde 1kWh zużytą przez urządzenia IT dodatkowo potrzebują ok 1,5kWh na zasilenie klimatyzacji, UPS, urządzeń sieciowych i innych. Dla uproszczenia, taka serwerownia może zużywać nawet ponad 2x więcej energii niż potrzebne jest do zasilania samych serwerów. W naszym Data Center dla klientów wykorzystujących pełne obciążenie cieplne oferujemy PUE na poziomie poniżej 1,25-1,35.

Eko od fundamentów po dach!

W naszym obiekcie zastosowaliśmy najnowocześniejsze rozwiązania wpisujące się w światowe trendy proekologiczne, a także pozwalające zminimalizować stałe koszty eksploatacyjne.  Wdrożyliśmy kompleksowe programy ochrony i wydajności zapewniające oszczędne gospodarowanie energią, redukcję odpadów i ich recykling oraz zapobiegające zanieczyszczeniom środowiska.

Działamy lokalnie, myślimy globalnie

Istotne jest dla nas dostarczanie niezawodnych i bezpiecznych usług, jednocześnie dbając o aspekty ekologiczne w naszym Zielonym Data Center. Dlatego też, równie ważne jest dla nas wspieranie inicjatyw społecznych przyczyniających się do propagowania zasad zdrowego stylu życia. Wspieramy i pomagamy w organizacji wszelkiego rodzaju wydarzeń sportowych. Sponsorujemy m.in. drużynę rowerową Yolobike a w tym roku byliśmy sponsorem tytularnym Sinersio Półmaratonu Zielonogórskiego

Każdy mały krok prowadzi do wspólnego sukcesu.