13 września – Dzień Programisty

Wrzesień to miesiąc obfitujący w różne święta związane z branżą IT.
Już dzisiaj a więc 🗓️ 13 września w 256. dniu roku obchodzimy Dzień Programisty (w latach przestępnych 12 września).
🗓️ 9 września obchodziliśmy Dzień Testera Oprogramowania, natomiast 🗓️16 września będziemy obchodzić Dzień Wolnego Oprogramowania.

✅ Dzień Programisty obchodzony 13 września, a więc 256 dzień roku, to nie jest przypadkowa data, ponieważ 256 to 2⁸, czyli liczba wszystkich możliwych wartości jednego bajtu informacji w 8-bitowej postaci. Wg pomysłodawców święta, ta kombinacja liczb najlepiej oddaje charakter ich codziennej pracy, pasji w pisaniu kodów oraz ciągów liczbowych.

✅ Data 9 września również nie jest przypadkowa, ponieważ wiąże się z ciekawą historią, która nie tylko miała wpływ na powstanie święta ale także powstanie nowej specjalizacji. To właśnie 9 września w roku 1947 na Harvardzie, podczas testowania maszyny znaleziono pierwszego „buga” w historii.

✅ Dzień Wolnego Oprogramowania nie ma nic wspólnego z powolnie działającym oprogramowaniem, a dotyczy oprogramowania, które może być uruchamiane, kopiowane, rozpowszechniane i analizowane przez jego użytkowników i w którym użytkownicy mają dostęp do kodu źródłowego.

Bez Programistów oraz wolnego oprogramowania nie byłoby wielu programów i nowych technologii. Bez Testerów niejeden z nas wyrzuciłby swój komputer 🖥️ przez okno.
Dlatego wszystkim testerom i kreatorom kodu życzymy przede wszystkim wytrwałości w osiąganiu celów oraz niewyczerpanej kreatywności.

Dziękujemy że jesteście 😀