Czym jest chmura obliczeniowa i czy należy się jej bać?

W wielu artykułach opisujących technologię chmury obliczeniowej, obok poważnej treści, umieszcza się zdjęcia, mające zobrazować to zjawisko. Najczęściej zdjęcia te przedstawiają zwykłą białą chmurę,jaką można zobaczyć na niebie w pogodny dzień. To skojarzenie jest kompletnie nietrafione. Ponadto, opatrzone są one krótkimi podpisami w stylu: „Sky is the limit” lub „Twoje dane są gdzieś tam”. Jak zaufać poważnej chmurze obliczeniowej prezentowanej w ten sposób?
Takie właśnie obrazy sprawiają, że w naszej wyobraźni chmura obliczeniowa staje się czymś odległym i poza wszelką kontrolą. Przecież na chmurę na niebie nie mamy wpływu, a blisko
niej jesteśmy dopiero wtedy, gdy podziwiamy widoki z okna samolotu. Trudno się więc dziwić, że przedsiębiorcy mają różne obawy związane z chmurą obliczeniową i wstrzymują się z szerokim zastosowaniem jej w swoim biznesie. W końcu po co wysyłać dane w nieokreśloną przestrzeń, jeśli można mieć je przy sobie – nawet, jeśli poziom firmowych zabezpieczeń pozostawia wiele do życzenia?

Powyższy fragment pochodzi z naszego artykułu, który ukazał się na łamach najnowszego numeru czasopisma „Głos Przedsiębiorcy”. Czasopismo wydaje Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa. Zapraszamy do lektury (str. 14-15):
https://www.ziph.pl/cms/attachments/119ffc9d90792106140142f50863cd73.pdf