Dzień Windowsa
OS Windows zna każdy z nas. Zdominował rynek systemów operacyjnych. Jest obecnie zainstalowany na 75% urządzeń typu desktop.
Wielu twierdzi, że świat IT (i nie tylko) jest obecnie zależny od tego, co wymyśli i zaproponuje Bill Gates. Prawda jest taka, że Windows zdominował świat, bo stanowił rewolucję w obsłudze komputera.
Obsługa myszą interfejsu graficznego, zamiast wpisywania komend (niektórzy twierdzą – magicznych zaklęć ) OS DOS otwierała możliwości korzystania z komputerów dla wszystkich.
Jako pasjonaci technologii, przygotowaliśmy kilka ciekawostek na temat Windowsa. Dajcie znać, czy znaliście je wcześniej
System operacyjny Windows
W tym roku Windows obchodzi 40 lecie istnienia. Interface Manager osiągnął status prototypu w roku 1983.
Pomysł na interfejs graficzny zamiast komend nie należał do Billa Gates’a. Ideę tę podpatrzył w 1982 roku na targach w Las Vegas. System należał do firmy Visi Corp i nazywał się Visi ON.
Steve Jobs rozwijając projekt Macintosh nie chciał korzystać z rozwiązań Visi Corp i zwrócił się do Billa Gatesa o opracowanie arkusza kalkulacyjnego pod sprzęt Apple. W tym celu przekazano do Microsoftu Prototyp maca oraz pełne API (Application Programming Interface). API miało być zachowane w tajemnicy do premiery Macintosha, która nastąpiła w styczniu 1984 roku.
Wówczas Gates nie mając prawnych ograniczeń zaczął implementować rozwiązania Apple do Windowsa. Jobs oskarżył kontrahenta o kradzież praw autorskich. W 1993 roku ostatecznie roszczenia Apple oddalono – działania Microsoftu mieściły się w ramach pierwotnej umowy.
W wyniku tego sporu dwaj najwięksi wizjonerzy świata technologii stali się zaciekłymi wrogami i już nigdy ze sobą nie współpracowali
Windows 1.0 został wydany w 1985 roku. Od początku zyskał miano „nieużywalnego”. Wysokie wymagania, brak wewnętrznej spójności i kompatybilności ze znanym wtedy wszystkim DOSem spowodował, że tak oczekiwany system okazał się rozczarowaniem. Microsoft wrócił do pracy nad rozwojem DOSa (we współpracy z IBM powstawał OS/2). Przy projekcie Windows pozostał jedynie Dave Wiese – programista zatrudniony, by sprawdzić, czy nie da się przerobić Windowsa na tyle, by mógł działać w trybie chronionym.
W 1988 roku Wiese dostał możliwość zaprezentowanie efektów swojej pracy samemu Gatesowi. Prezentowany przez niego system pracował w trybie chronionym, miał graficzny interfejs, aplikacje i nie miał na rynku konkurencji. Był tym, czego Gates oczekiwał od początku.
Windows 3.0 miał premierę w 1990 roku. Microsoft sprzedał dwa miliony egzemplarzy swojego systemu a jego akcje zdrożały o 188%.
Windows stał się sztandarowym (choć nieidealnym) projektem firmy i tak pozostaje do dziś.
Od siebie pragniemy dodać, że nasza chmura obliczeniowa także bardzo lubi się z #Windows