Serwer w chmurze, a utrzymanie własnej serwerowni na podstawie kosztów zużycia prądu.

Nieodłącznym elementem dyskusji o serwerach stacjonarnych i serwerach w chmurze są koszty. Zwolennicy poszczególnych opcji przerzucają się argumentami za i przeciw, porównując koszt funkcjonowania własnej serwerowni do dzierżawienia serwerów 1:1.
Porównywany jest koszt dzierżawy serwera z kosztem jego zakupu oraz jednorazowy koszt licencji z opłatą abonamentową nie biorąc pod uwagę innych wydatków zawierających się w tej inwestycji.

Często na etapie planowania wydatków decydenci popełniają błąd logiczny, ponieważ porównują zakup serwera, a więc koszt inwestycyjny, który trzeba ponieść od razu w całości i który wymaga od klienta wyłożenia w jednym czasie większej sumy pieniędzy do kosztu wynajmu serwera, a więc kosztu operacyjnego, który jest rozłożony w comiesięcznym abonamencie. Koszt operacyjny nie wymaga od nas zamrażania większych środków, a tym samym zapewnia lepszą płynność. To nie jest jedyny błąd, który można popełnić porównując koszty zakupu i wynajmu serwerów.

Zarządy, porównując koszt utrzymania własnej serwerowni do kosztu wynajmu serwera, często nie biorą pod uwagę podstawowego składnika tych kosztów, tj. energii elektrycznej, którą będzie zużywała własna serwerownia.

Energia elektryczna dla serwerów, UPS-ów i klimatyzacji, to znaczny wydatek, a często w ogóle nie liczony przy budżetowaniu inwestycji.
Klienci często nie zdają sobie sprawy z tego, że infrastruktura IT, to jeden z bardziej „prądożernych” elementów wyposażenia, pomijając go w globalnym koszcie energii elektrycznej przedsiębiorstwa. Jest to duży błąd, ponieważ serwerownia, która pracuje 24 h na dobę, generuje ogromne zużycie prądu. Nie tylko praca serwerów wpływa na wysokie rachunki. Do tego dochodzi klimatyzacja, która dba o odprowadzenie zysków ciepła generowanych przez serwery oraz UPS-y. Przy stosowaniu klimatyzacji w firmowych serwerowniach, dochodzą różnego rodzaju problemy. Najczęstszy z nich jest taki, że „chłód” potrzebny do serwerów jest niewystarczający. Z tego powodu wstawia się kolejne urządzenie lub wymienia się je na urządzenie o większej mocy, co powoduje jeszcze większe zużycie prądu. Dodatkowo, klimatyzacja w firmowych serwerowniach jest często nieefektywna, ponieważ nie jest to system chłodzenia dedykowany dla serwerowi, tylko jest to najczęściej tzw. klimatyzacja komfortu stosowana dla utrzymania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach biurowych. Serwer to nie człowiek i potrzebuje innych warunków klimatycznych niż osoby przebywające np. w klimatyzowanym biurze.

Jak wynika z naszych wyliczeń, miesięczny koszt zużycia prądu przez firmową serwerownię, stanowi połowę lub całość miesięcznego abonamentu jaki użytkownik zapłaciłby za wynajem serwerów w Data Center. Istotne jest to, że jeśli zdecydujemy się na profesjonalne Data Center, to nie tylko zmniejszą się nam rachunki za prąd, ale przede wszystkim, otrzymamy całą, profesjonalną infrastrukturę potrzebną do funkcjonowania serwerowni, jak redundancja (czyli zdublowanie serwerów i urządzeń, w celu utrzymania ciągłości działania systemów biznesowych firmy, gdy awarii ulegnie np. serwer lub inne urządzenie), 24 godzinne wsparcie techniczne oraz gwarancję dostępności usługi bez przestojów gdy trzeba dołożyć pamięć lub gdy zdarzy się awaria.
Koszty zużycia prądu przez infrastrukturę IT w firmie można policzyć w prosty sposób, do czego serdecznie Państwa zachęcamy. Biorąc pod uwagę wszystkie składowe, będą to koszty zużycia prądu przez serwery, macierze, klimatyzację i UPS.

Poniżej przykładowe koszty zużycia prądu jaki zużywa infrastruktura IT w firmie handlowo-usługowej zatrudniającej do 50 osób w skali jednego miesiąca:

Całkowity miesięczny koszt energii elektrycznej dla infrastruktury IT: 2 286,20 zł – w tym infrastruktura IT (serwery, macierze, inne): 1 074,52 zł – w tym klimatyzacja: 891,62 zł – w tym UPS: 320,06 zł. W ujęciu okresu 3-letniego całkowite koszty zużytej energii elektrycznej sięgają 82 tys. zł!

Szczegółowo przedstawia się to następująco:
Całkowity koszt energii elektrycznej dla infrastruktury IT w okresie 3 lat: 82 303,20 zł – w tym infrastruktura IT (serwery, macierze, inne): 38 682,72 zł – w tym klimatyzacja: 32 098,32 zł – w tym UPS: 11 522,16 zł.

Wyliczenia wskazują, ze miesięczny koszt prądu, jaki zużywa własna serwerownia w przykładowej firmie handlowej wynosi: 2 286,20 zł netto. Należy podkreślić, że wyliczenia dotyczą wyłącznie zużycia prądu.
Porównując go z kosztem abonamentu za wynajem serwera, należy pamiętać, że w usłudze abonamentowej, wliczony jest nie tylko koszt prądu, ale także internet, chłodzenie, wsparcie techniczne, zasoby typu procesor, pamięć RAM, przestrzeń na dane, systemy bezpieczeństwa (informatycznego, przeciwpożarowego) i mnóstwo innych elementów. Podsumowując, można za pomocą prostego wyliczenia kosztów prądu oszacować, co się bardziej opłaca. Własna serwerownia czy jej outsourcing?