chmura dla biznesu

Jak rozmawiać o chmurze z dostawcą takiej usługi?

Według badań IDC, do końca 2017 ponad połowa firm będzie korzystać z usług co najmniej pięciu dostawców chmury (źródło: ceo.com.pl). Dostawca chmury musi być gotowy do odpowiedzi na każde pytanie. A o chmurze już teraz dużo się pisze i dyskutuje podczas konferencji i spotkań biznesowych. Pomimo tego nadal wielu menadżerom trudno jednoznacznie zdefiniować to „zjawisko” i wyobrazić sobie jej zastosowanie we własnej firmie. Dlatego najczęściej „chmurę odsyła się” do działów IT do bliższego rozpoznania. A przecież trzeba o niej rozmawiać w kontekście rozwoju biznesu. I to musi być dialog zarówno przedstawicieli IT jak i menadżerów procesów.

Dostawca chmury. Jak rozmawiać o usłudze?

Wyjściem do takich rozmów jest przede wszystkim zrozumienie tego, co się na chmurę składa. Naszym klientom prezentujemy, że chmura to:

  1. Konkretny dostawca.
  2. Konkretna usługa.
  3. Konkretna technologia.
  4. Konkretny produkt.
  5. Ciągłość działania.

Taki zakres, dla obydwu grup stwarza płaszczyznę komunikacji. Dzięki temu rozmowy o chmurze nie sprowadzają się tylko do technologii (serwery, macierze, routery, firewall, itp.). Oczywiście jest fundamentem. Przede wszystkim jednak zależy nam na dyskusji o tym, jak zastosowanie chmury może przyspieszyć realizację projektów biznesowych. Wręcz czekamy na pytania jak IaaS może wpłynąć na obniżenie kosztów zakupu rozwiązań IT do firmy. Takie rozmowy pozwalają obu firmom, dostawcy usługi chmury i jej odbiorcy, lepiej się poznać i zrozumieć swój sposób działania.

Będąc uczestnikami różnych rozmów o chmurze, jako jej dostawca, postanowiliśmy dyskusje prowadzić w ramach projektu: CEO meet CIO. W takich spotkaniach udział koniecznie musi wziąć menadżer procesów (prezes, właściciel, osoby zarządzające) i szef IT lub zewnętrzna firma IT (wspierająca klienta). Jednym zdaniem: musi to być spotkanie biznesu z technologią. W przeciwnym razie, dział IT samodzielnie ma małe szanse, na przeprowadzenie swojej firmy przez proces cyfrowej transformacji, ponieważ nie będzie mieć „z góry”, należytego wsparcia i zrozumienia dla tego, co robi.

Dzięki takim spotkaniom, menadżerowie procesów zyskują wiedzę o bezpieczeństwie danych, cyberzagrożeniach oraz zastosowaniu chmury. Podana jest ona w sposób przystępny i dla nich interesujący. Ponieważ najważniejsze, to dobrze poznać i zrozumieć usługę, aby móc jej zaufać i wdrożyć u siebie.

Od czego zacząć rozmowy o chmurze?

Najlepiej od informacji:

  • o aktualnych projektach biznesowych, dla których potrzebne będą rozwiązania IT do prawidłowego funkcjonowania,
  • o problemach, które można rozwiązać dzięki zmianie podejścia do IT,
  • oraz o planach rozwoju, w których fundamentem będą rozwiązania IT.

Dzięki temu, dostawca usługi dowie się jaką rolę będzie ona odgrywać dla ciągłości biznesu klienta. Kolejnym elementem rozmów powinno być przedstawienie informacji na temat aktualnie posiadanych środowisk i tego z kim dostawca chmury będzie współpracował w zakresie ich rozwoju lub przebudowy. Tu kluczową rolę będzie odgrywał dział IT danej firmy, który zarządza całą infrastrukturą i systemami.

Z naszych obserwacji wynika, że często rozmowy o chmurze zaczynają się od kwestii operacyjnych: ile core? ile RAM? jaka przestrzeń? a nie od założeń projektu, dla którego firma poszukuje rozwiązania chmurowego. Do tego dochodzi próba porównywania technologii chmury do bardziej powszechnego rozwiązania, jakim są serwery dedykowane. Porównania te najczęściej nie wnoszą żadnych nowych informacji, bo trudno porównać dwie różne technologie i często cały proces zatacza koło, i trzeba zaczynać od początku.

Chmura to narzędzie dla prezesa, nie tylko dla działu IT

Analitycy firmy Gartner stwierdzili, że do 2017 roku działy marketingu wydadzą więcej na technologię niż działy IT. IT jest wszędzie, przenika biznes i zmienia go. Marketing=IT. Ecommerce=IT. Produkcja=IT.

IT nie jest już domeną działu IT, tylko całej firmy. Nowa rola działu IT to dążenie do stworzenia spójnej wizji rozwiązania informatycznego, złożonej ze wszystkich oczekiwań menadżerów procesów oraz zarządzanie współpracą z dostawcami tych rozwiązań.

Wszystkie działy potrzebują rozwiązań IT, dlatego zachęcamy, aby nie odsyłać chmury tylko do działu IT, ponieważ jest ona bliżej biznesu niż może się wydawać.

Skontaktuj się z nami, jeśli zainteresował Cię temat opisywany w artykule.