Kolokacja serwerów – czym jest i jakie daje korzyści

Powszechnym jest fakt, iż współczesne przedsiębiorstwa wytwarzają coraz więcej danych. Jest to trend, który będzie rozwijał się w sposób dynamiczny w nadchodzących latach. Niepewność rynku ukształtowana przez otaczającą nas pandemię COVID- 19 skłania do refleksji. Bezpieczeństwo każdego biznesu zależy w dużej mierze od bezpieczeństwa danych. Każdy z nas musi zmierzyć się z niezidentyfikowanymi problemami, niejednokrotnie o charakterze losowym. Dlatego należy się zastanowić, czy działać prewencyjnie, z uwzględnieniem subiektywnych prognoz, czy opierać się na nieaktualnych statystykach, mając nadzieje, że nic „złego” się nie wydarzy.

Oferty data center obejmujące usługę kolokacji, oferują przedsiębiorcom nowatorskie rozwiązania, przyjazne w obsłudze, bardzo funkcjonalne i w optymalnych cenach.

Czym jest kolokacja?

Kolokacja to mówiąc wprost, instalowanie urządzeń będących własnością klienta w istniejącym już data center. To jedna z najpopularniejszych usług świadczonych przez centra przetwarzania danych. Najważniejszy w wyborze tej usługi jest obiekt data center, a konkretnie spełnienie przez niego najwyższych standardów jakości i bezpieczeństwa.

Przedsiębiorca często ma dylemat, czy zainwestować prywatne środki i czas we własną serwerownię, czy scedować taką odpowiedzialność na profesjonalny podmiot.

Co daje kolokacja?

Główną zaletą przy wyborze dostawcy zewnętrznego jest fakt, iż podmiot ten zajmuje się konkretnie tym zagadnieniem. A osoby pracujące w data center to wyselekcjonowani eksperci z wieloletnim doświadczeniem, którym można powierzyć w pełni ten wycinek prowadzonej przez siebie działalności. Jest to jak najbardziej logiczny krok. Tak jak przekazanie księgowości do biura rachunkowego, kwestii prawnych do kancelarii oraz spraw kadrowych do zewnętrznego biura kadr. Firmy posiadające własne serwerownie niejednokrotnie nie biorą pod uwagę wysokich kosztów utrzymania serwerowni. Wchodzą w nie m.in. odpowiednio przygotowane pomieszczenie, energia elektryczna, klimatyzacja oraz wiele innych czynników. Przenosząc serwery fizycznie do data center, klient nie musi „martwić się”, czy pomieszczenie jest odpowiednio przygotowane. Przekazuje tę kwestię specjalistom w swojej dziedzinie. Również trzeba wziąć pod uwagę fakt, iż kwestie bezpieczeństwa serwerowni, a co za tym idzie danych, spoczywają na operatorze data center, a nie na kliencie.

Tego typu rozwiązania pozwalają firmom w znacznym stopniu ograniczyć koszty związane z posiadaniem własnej serwerowni oraz zatrudnianiem specjalistów IT. Dzięki temu firma może skupić się na swojej działalności, a obsługę strefy danych przekazać przygotowanemu do tego podmiotowi.

Zapraszamy do kontaktu i bliższego poznania oferty Sinersio Data Center.