Tani hosting i o tym ile jest wart
Nie wszystko złoto, co się świeci, czyli słów kilka o różnicy pomiędzy tanim a profesjonalnym hostingiem…
Tani hosting… Tani – przymiotnik, który odmieniamy przez wszystkie przypadki, szczególnie popularny w czasach, kiedy ceny potrafią zmieniać się z dnia na dzień. Ma być tanio i wysokiej klasy. Niestety, niska cena nie idzie w parze z jakością. Dlaczego? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie rzeczowo i konkretnie. Wyjaśnię także, dlaczego cena nie powinna być kluczowym kryterium podczas wyboru dostawcy infrastruktury serwerowej i co kryje się za tanim hostingiem.
Co składa się na koszt usługi chmurowej?
Od dostawców oczekuje się, że dostarczą niezawodną usługę w niskiej cenie. Mało kto zdaje sobie sprawę, że aby tę niezawodność zapewnić, to usługodawcy, muszą stworzyć odpowiednie warunki. Utrzymanie parametrów znacząco wpływa na finalny koszt. To dotyczy również usług dostarczanych przez Data Center, gdzie konieczne jest chociażby utrzymanie zdublowanej architektury. Podwójna architektura, to podwójne koszty, a więc na wstępie, koszt utrzymania Data Center będzie wyższy. Niezawodność usługi wiąże się z wyższymi kosztami. Prezentowany diagram pokazuje rozkład kosztów składających się na cenę usługi Sinersio Cloud.
Bezawaryjność 24/7/365
Usługi hostingowe nie mogą mieć przerw, ponieważ Klienci byliby narażeni na ogromne straty. Profesjonalne ośrodki Data Center muszą być wyposażone w szereg dodatkowych rozwiązań, pozwalających na bezawaryjne działanie przez całą dobę. Redundantne systemy UPS, generatory prądotwórcze oraz niezależne stacje transformatorowe, to tylko kilka przykładowych rozwiązań, generujących wysokie koszty utrzymania serwerowni. Bez nich nie można sobie wyobrazić pracy Data Center. Profesjonalni dostawcy usług hostingowych nie zrezygnują z zabezpieczeń, ponieważ byłoby to równoznaczne z częściową rezygnacją z bezpieczeństwa. Jako profesjonalny dostawca odpowiadamy za Państwa dane, za ciągłość biznesu, za wizerunek firmy. Nie możemy godzić się na bylejakość. Zawsze wybieramy rozwiązania o najwyższej niezawodności, wszystko po to, aby zapewnić jakość i bezpieczeństwo oraz usługę na najwyższym poziomie.
Gwarantowane SLA i wsparcie techniczne 24/7/365
Dla dostawców usług chmurowych, priorytetem powinien być wysoki poziom bezpieczeństwa oraz gwarancja ciągłości działania. Usługodawcy powinno zależeć na tym, aby usługa była na jak najwyższym poziomie – gwarantowana Umową z wysokim poziomem SLA.
Tymczasem w tanich hostingach, poziom SLA jest niższy. Można się spierać, że 99,97% vs 99% w skali roku to niewiele. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że przy SLA na poziomie 99%, suma przerw może wynieść ponad 87 h w ciągu roku. Przerwa ta może mieć miejsce jednorazowo lub np. przez 10 dni ciągiem i w każdym dniu po 8h. Co to oznacza? W praktyce oznacza to, że np. strona internetowa Klienta, czy jego sklep internetowy lub system ERP nie będą działały przez kilka dni! Dla porównania, przy SLA na poziomie 99,97% suma przerw może wynieść niewiele powyżej 2,5 h – jednorazowo lub rozłożone w czasie. A skoro jesteśmy przy awariach, to należy także zwrócić uwagę na obsługę wsparcia technicznego. Profesjonalne ośrodki dbają o to, aby serwis był dostępny dla Klienta 24 h przez każdy dzień roku. Natomiast w tanich hostingach, możemy znaleźć zapisy w regulaminach, mówiące o tym, że:
O ile jest to możliwe, usunięcie awarii powinno nastąpić w ciągu 2 dni roboczych od momentu zgłoszenia. Jeżeli dostawca nie będzie w stanie usunąć awarii, to w ciągu dwóch dni roboczych określi termin usunięcia awarii oraz poinformuje o tym Klienta.
Ryzykowne zapisy umowne
Takie zapisy mogą spowodować, że gdy np. w piątek po południu Klient ma problem z serwerem, to w środę rano, czyli po 2 dniach roboczych, Dostawca poinformuje Klienta, że awaria nie jest możliwa do usunięcia i określa termin jej usunięcia np. „w ciągu 2 tygodni”! co może mieć fatalne skutki w kontekście prowadzonej działalności, czy też sklepu internetowego.
Skąd wynikają tak duże różnice w SLA? – z ceny. Klienci chcą jak najtańszej usługi, a skoro dostawca ma ciąć koszty, to będzie musiał z czegoś zrezygnować i nie zagwarantuje nam usługi na wysokim poziomie. To marża daje nam gwarancję realnej i rzeczywistej obsługi 24h na dobę. Pozwala na obsługę zgłoszeń na bieżąco i „od ręki” oraz pozwala na utrzymanie w gotowości zapasowego sprzętu (serwery, macierze i dyski) w taki sposób, by Klient otrzymał je wtedy kiedy, ich potrzebuje. Tani hosting nie gwarantuje szybkiej obsługi zgłoszeń. Obsługa może nie przyjmować zgłoszeń w języku polskim, co dla rodzimych klientów często ma duże znaczenie.
Tani hosting? Płać za jakość!
Staraj się nie przekładać niskiej ceny nad jakość usługi. Jeśli zauważymy, że KOSZT serwera VM (VPS) jest niższy niż CENA hostingu podobnego serwera dedykowanego, oznacza to, że niebawem pojawią się niedostrzegalne na tę chwilę problemy, a diagnozowanie przyczyn niskiej wydajnością instalacji na takim VPS zajmie nam mnóstwo pracy. Strata może się wiązać nie tylko z czasem.
Pozorne oszczędności jakie daje wybór taniego hostingu, bywają bardzo szybko skonsumowane. Narażamy się na spadek sprzedaży i straty wizerunkowe, będące pokłosiem niskiej jakości zakupionej usługi
Czy nie lepiej zatem uniknąć problemów już na starcie? Pozwolimy Ci skupić się na rozwijaniu biznesu, a nie na problemach z jakością usługi!
Zapraszamy do kontaktu!