Światowy Dzień Backupu. Kopia danych może pomóc „odzyskać firmę”
31 marca to Światowy Dzień Backupu. Przypomina on o tym, jak ważne jest tworzenie kopii zapasowych danych firmowych i prywatnych. W zakresie bezpieczeństwa danych nadal jest wiele do zrobienia. Kopia jest coś warta wtedy, gdy jesteśmy w stanie ją odtworzyć, w momencie gdy będzie potrzebna. O ile poprawiły się statystyki w tworzeniu backupu, o tyle nie wszyscy regularnie go odtwarzają. Oprócz wykonywania kopii i ich odtwarzania, ważne jest również przechowywanie zbackupowanych danych – najlepiej w innej lokalizacji, niż siedziba firmy.
Według przeprowadzonych badań w 2017 roku około 80% polskich przedsiębiorstw odnotowało przynajmniej jeden cyberincydent. Skutkiem tego była utrata klientów przez ponad 22% firm oraz strata przychodów w przypadku 29% z nich. Ponad 44% prób cyberataków pozostaje zupełnie niezbadanych. Ale Światowy Dzień Backupu nie tylko przypomina o kopiach, ma za zadanie również uczulić na działania niebezpieczne i szkodliwe.
W wielu firmach i instytucjach ransomware sparaliżował pracę poprzez zablokowanie dostępu do systemów. Cyberprzestępcy żądali okupu. Pomimo że część organizacji zdecydowała się zapłacić, danych nie udało się odzyskać. Ponadto aktywne były również wirusy szyfrujące komputery, które najczęściej dostarczane były w formie załączników do wiadomości email.
Z kolei w 2018 roku znacząco wzrosła różnorodność i ilość zagrożeń oraz pomysłowość cyberprzestępców. Tylko w pierwszej połowie 2018 roku zostało naruszonych lub utraconych 3,5 miliarda rekordów. Skutki ataków były dla firm i instytucji bardzo kosztowe. Co więcej, w wielu przypadkach nie udało się odzyskać wszystkich utraconych danych. Większość polskich firm doskonale zdaje sobie sprawę, że atak jest bardzo realny, ale mają nadzieję, że ich nie dotyczy.
Co ze świadomością?
Znaczący wpływ na zmianę myślenia przedsiębiorców w zakresie postrzegania bezpieczeństwa danych miało RODO, które weszło w życie z dniem 25 maja 2018. Konieczność spełnienia wymogów nowego rozporządzenia o ochronie danych osobowych, przyczyniła się do ulepszenia lub zmiany zabezpieczeń w infrastrukturze IT lub w samym sposobie przechowywania danych. Zanim przepisy RODO weszły w życie, na pytanie o backup skierowane do firm – często padała odpowiedź, że to zbędny wydatek. W niektórych przypadkach padały też takie odpowiedzi: „jak się coś stanie, to wtedy się do zgłosimy”. Część przedsiębiorców wykonywała backupy, ale przechowywali je na tym samym serwerze co dane produkcyjne.
Backup nie jest w stanie zabezpieczyć firmy przed wszystkimi atakami, ale na pewno może bardzo skutecznie ograniczyć negatywne skutki takiego zdarzenia i w krótkim czasie przywrócić zasoby informatyczne.
Użytkownik ma dzisiaj do dyspozycje różne narzędzia umożliwiające wykonywanie kopii zapasowych. W całej palecie rozwiązań znajdą się takie, na które będzie stać każdą firmę. W przypadku systemu TotalBackup wystarczą tylko 2 minuty, aby zainstalować aplikację do tworzenia kopii bezpieczeństwa. Dzięki niej, dane klienta odpowiednio zabezpieczone, trafiają na serwery do profesjonalnego data center Sinersio Polska.
Z okazji Światowego Dnia Backupu pobierz trial TotalBackup i sprawdź w jaki sposób możesz zabezpieczać swoje dane.