System chłodzenia

Chłodzenie komory IT

Data Center to nie tylko serwery, szafy i macierze. To da się kupić i postawić dosłownie wszędzie. Dużo istotniejsze jest wszystko wokół. Infrastruktura krytyczna – zasilanie elektryczne, łącze internetowe, system chłodzenia. Każde równie ważne. Żadnego nie można potraktować ulgowo. Bo Data Center jest tak silne jak jego najsłabszy element. Prąd i Internet to oczywiste, że muszą być.

Kwestia chłodzenia nie zawsze jest traktowana wystarczająco odpowiedzialnie. Jest często daleko na liście priorytetów. Tymczasem awaria w tym obszarze oznacza również przerwę w świadczeniu usług.

W jaki sposób zmierzyć się z tym zagadnieniem? Jak stworzyć system odporny na awarie?

System chłodzenia zaplanowane od podstaw

Prawie wszystko dzieje się na początku, na etapie projektowania. Wypada obserwować rozwiązania innych, podpatrywać ich błędy, wyciągać z nich wnioski. Zadawać sobie mnóstwo pytań – a co jeśli? Co może się wydarzyć i jak temu zapobiec? Błędów i nieprzemyślanych decyzji najczęściej nie da się później usunąć.

W ten sposób budowaliśmy Sinersio Data Center. Podpatrując nowinki innych. Wyciągając wnioski z awarii z całego świata, tych głośnych i tych, o których mało kto wie. I przed wszystkim – na każdym etapie konsekwentnie usuwając słabe punkty. I na koniec, mając już plan na każdą infrastrukturę krytyczną powiedzieliśmy sobie – a teraz ją zdublujemy. By potencjalna usterka spowodowała co najwyżej przejście na obieg zapasowy.

Nie jest to łatwe ani tanie. Za to dzisiaj możemy się pochwalić ultrawysoką wydajnością pracy i brakiem przerw w dostarczaniu usług naszym Klientom.

Sterowanie klimatyzacją

System chłodzenia w naszym Data Center jest oparty o rozwiązanie firmy Vertiv, pioniera rozwiązań dla chłodnictwa w Data Center.

Organizm składa się z:

  • 4 wytwornic wody lodowej (w tym jedna z odzyskiem energii cieplnej)
  • 6 szaf klimatyzacji precyzyjnej
  • 3 nawilżaczy powietrza

Taki układ mechanizmu chłodzenia powoduje, że od lat utrzymujemy stałą temperatur i wilgotność. Czuwają nad tym bardzo precyzyjne urządzenia, zapewniając optymalne warunki pracy urządzeń serwerowych w komorze IT.

Moc chłodzenia wynosi 0,5MW. Pozwala nam to nie martwić się prognozami pogody. Największe mrozy i upały nie mają wpływu na warunki w serwerowni.

Redundancja N+1

Słowo, które w Sinersio odmieniamy przez wszystkie możliwe przypadki to redundancja. Oznacza ono  nadmiarowość, w stosunku do tego co konieczne. W odniesieniu do N+1 – oznacza niezależność systemów, które duplikujemy. Tak, by w przypadku najmniejszej usterki jednej sekcji przełączyć się płynnie na obieg zapasowy i spokojnie usuwać defekt.

W ten sposób zestrojony jest również cały system chłodzenia w naszym obiekcie – każdy z elementów może być płynnie zastępowalny innym, bez najmniejszego wpływu na ciągłość pracy.

Podwójny obieg wody lodowej w systemie chłodzenia

Również obieg chłodziwa mamy zduplikowany. Co ważne – są to dwa systemy całkowicie niezależne, niepokrywające się. Było to jedno z większych wyzwań na etapie budowy naszego obiektu. Ponieważ trzeba było znaleźć podwójne miejsce na wszystkie rury, potem dopilnować by było dostęp serwisowy do każdego elementu. A na koniec zautomatyzować systemy, by pracowały naprzemiennie. Dzięki temu możemy być pewni ich sprawności.

Dlaczego tak? W przypadku chęci wymiany jednego zaworu, jednej uszczelki w systemie, przerwa technologiczna to kilkadziesiąt godzin (spuszczenie chłodziwa, same prace serwisowe, płukanie, test szczelności, by wreszcie ponownie zalać i odpowietrzyć system). I nie da się tego zrobić krócej.

Taka przerwa byłaby sprzeczna z naszą filozofią – nasze Data Center powstało, by świadczyć usługi w sposób ciągły, nieprzerwany. Dzięki temu, że tutaj również jest podwójny system, jesteśmy silniejsi (a nawet niezależni) od naszej najsłabszej uszczelki 😉 To jest coś, co nas wyróżnia.

Zero zbędnych urządzeń w komorze IT

Projektując Sinersio Data Center wyszliśmy z założenia, że do samej komory IT powinna mieć dostęp garstka osób czyli nasi inżynierowie. W związku z tym wszystkie urządzenia, które wymagają serwisu a nie są serwerami umieściliśmy na zewnątrz, w korytarzu technicznym.

Uzyskaliśmy w ten sposób swobodę w pracy serwisantów zewnętrznych – elektryków, techników od klimatyzacji, hydraulików od obiegu płynów chłodzących. Pracują w przestronnym korytarzu technicznym, nie wymagając większego nadzoru.

Ponadto nie mamy w komorze IT żadnego źródła cieczy, pożywki dla ognia ani nawet zbieracza kurzu. Tylko niezbędne instalacje teleinformatyczne, za których funkcjonowanie odpowiadają nasi przeszkoleni ludzie.

Bezpieczeństwo ponad wszystkim.

We kNow How – We are Sinersio

Sinersio Data Center powstało w 2013 roku. Dzięki dobrze przemyślanym rozwiązaniom pracujemy bez przerw. Nasi Klienci to doceniają, bo ciągłość dostępu do systemów i danych to ciągłość biznesu.

Jesteśmy z tego dumni. Zasłużyliśmy na to.