outsourcing IT

Outsourcing usług IT. Bezpieczeństwo, czas, pieniądze…co bardziej cenisz?

Każda teoria ma swoich zwolenników i przeciwników. Przez wiele lat posiadanie własnego serwera fizycznego było najbardziej opłacalnym wyborem. Dlaczego? Ponieważ był to na ogół jedyny wybór. Dlatego wszyscy zdążyli się już przyzwyczaić, że serwer powinien być w firmie oraz do wszystkich zadań, które trzeba wykonać i za które trzeba zapłacić, w związku z tą koniecznością. Obecnie, dzięki rozwojowi technologii i usług IT, możliwy jest outsourcing usług IT. Uzupełnia on infrastrukturę fizyczną firmy (hybryda) lub coraz częściej ją zastępują. Warto się zapoznać i rozważyć wszystkie możliwości. Zwłaszcza, że w nowej, dynamicznej rzeczywistości biznesowej najbardziej cenny jest czas.

„Ile jest cukru w cukrze?”

Ile jest zadań do wykonania i ile czasu one zajmują, gdy decydujemy się na posiadanie serwera w firmie? Już sam zakup serwera – proces ofertowania i dostarczenia – trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Zależy jak duża jest infrastruktura oraz czy serwer ma być markowy, czy tzw. „składak”. W przypadku serwera fizycznego wszystkie czynności (zakup, instalacja, konfigurację,utrzymanie i administrowanie) zostają po stronie kupującego (patrz tabelka). Na przeciw tym problemom wychodzi outsourcing usług IT.

Jeśli nie mamy miejsca w firmie albo nie chcemy mieć serwerów u siebie z powodu braku optymalnych warunków, to można skorzystać z najprostszej usługi data center, czyli kolokacji. Pozwoli nam ona nadal posiadać swój własny serwer fizyczny, ale w specjalnym środowisku, jakiego nie zapewnimy w naszej firmie, ze względu na koszty.

Posiadanie serwera fizycznego nie gwarantuje nam żadnego bezpieczeństwa w zakresie ciągłości działania. Jeden to za mało. Dwa takie same, spięte w klaster niezawodnościowy, to już coś. Jak jeden się zepsuje, to drugi przejmie jego rolę. Tylko kogo na to stać? Gdy jednak mamy jeden serwer i on się zepsuje, to nagle dowiadujemy się co naprawdę znaczy u dostawcy skrót NBD.  Next Business Day to zapis w zakresie czasu reakcji na zgłoszenie usterki, czasu naprawy i …cierpliwości klientów. NBD, to najtańszy poziom supportu, jaki kupujemy dla serwera. Możemy kupić 24/7…ale za gwarantowany czas reakcji i naprawy trzeba już zapłacić dużo więcej.

Przy innych dostępnych alternatywach dla serwera fizycznego, warto się zastanowić, czy mamy czas na sprawdzanie „ile jest cukru w cukrze”? 🙂

Outsourcing usług IT oszczędza czas i miejsce

Warunki dla sprzętu, które zapewnia profesjonalne data center przedłużą jego żywotność. Należy jednak pamiętać, że w każdej infrastrukturze fizycznej nadchodzi dzień, gdy kończy się okres wsparcia (maintenance). Wtedy najbardziej naturalnym krokiem jest zapoznanie się z kolejnymi usługami serwerowni zewnętrznej. Mamy tu na myśli wynajem serwera dedykowanego lub serwer w chmurze. W obu tych przypadkach użytkownik nie będzie musiał samodzielnie dokonywać zakupu serwera i przechodzić przez całą procedurę. Wynajmie go na określonych zasadach i według oczekiwanych parametrów.

Najbardziej zaawansowaną technologicznie usługą data center jest serwer w chmurze. Zdejmuje ona z użytkownika odpowiedzialność za ciągłość działania i bezpieczeństwo wynajmowanej infrastruktury i w całości przenosi je na zewnętrznego dostawcę. Użytkownik może się w zasadzie skupić już tylko na wdrażaniu, administrowaniu i rozwijaniu systemów biznesowych i innych dedykowanych (patrz tabela).

Największą zaletą usługi serwera w chmurze jest wsparcie techniczne oferowane w trybie o  jakim serwer fizyczny tak naprawdę może tylko pomarzyć. Jest to 24/7/365. Kolejną istotną zaletą jest oszczędność kosztów. W chmurze nie kupuje się „magazynu przestrzeni” do zapełnienia danymi „za 3 lata”, tak jak w serwerze fizycznym i dedykowanym. Kupujemy tyle, ile naprawdę zużywamy. Zawsze można elastycznie zwiększyć lub zmniejszyć zasoby. Ponadto jest jescze bezpieczeństwo wyrażone w postaci zdublowanej infrastruktury, dobrej organizacji, procedurach dostępu, ochronie przed atakami…itp. Na elementy na poziomie „enterprise” stać tylko obiekty data center światowej klasy. Użytkownicy nawet nie mają świadomości, ile dziennie ataków hakerskich odpierają data center i jakie stosują rozwiązania, aby dane ich klientów były bezpieczne. My z tego żyjemy i znamy odpowiedzialność. Pytanie o to czy przechowywanie danych w data center jest bardziej bezpiecznie niż we własnej firmie, traktujemy raczej jako pytanie retoryczne.

Serwer w chmurze vs. serwer fizyczny, kolokacja i „dedyk”

Poniższa tabela jest zestawieniem obowiązków jakie użytkownik musi realizować samodzielnie w przypadku wyboru określonej usługi (POLA NA CZERWONO) oraz tych, które przejmuje na siebie data center (POLA NA ZIELONO). Jak widać serwer w chmurze jest dla użytkownika najwygodniejszą opcją pod względem ilości realizowanych zadań. Docelowo użytkownik może być skupiony na wykonywaniu tylko jednego: wdrażania i administrowania systemami biznesowymi i dedykowanymi.

Outsourcing IT tabelaZe wszystkich abonamentowych usług data center (kolokacja, serwer dedykowany, serwer w chmurze), model serwera w chmurze jest SZCZEGÓLNIE opłacalny pod względem oszczędności czasu. Szybkość uruchamia projektów, szybkość dostępu do zasobów (w ciągu kilkunastu minut), szybkość reakcji na problemy, szybkość wsparcia technicznego… to wszystko co oferuje data center dla firmy równa się: szybkość dotarcia do klientów z informacją o produkcie/usłudze, szybkość dotarcia w miejsca docelowe przed konkurencją, szybkość realizacji strategii rozwoju.

Skontaktuj się z nami, jeśli zainteresował Cię artykuł.