Jak porównać koszty własnej infrastruktury i cloud computing?
Model TCO (ang. Total Cost of Ownership, czyli całkowity koszt posiadania) wykorzystuje się najczęściej do porównania opłacalności zakupu serwera fizycznego do firmy z usługą wynajmu serwera w chmurze (cloud computing). Klient decydując się zakup serwera fizycznego, poszukuje alternatyw kosztowych. Chciałby wiedzieć, co będzie mu się bardziej opłacało w dłuższej perspektywie czasowej. TCO pozwala ocenić koszty infrastruktury informatycznej, które obejmują: zakup, instalację, użytkowanie i utrzymanie infrastruktury na przestrzeni określonego czasu. Najczęściej do porównań brany jest okres 3 lat.
Częsty błąd w porównywaniu opłacalności zakupu serwera fizycznego do możliwości wynajęcia go w chmurze, polega na tym, że nie uwzględnia się wszystkich kosztów związanych z jego posiadaniem w firmie. Aby porównanie takie przeprowadzić prawidłowo, trzeba rozpoznać, jakie elementy składają się na usługę chmurową. Następnie odpowiedzieć sobie na pytanie czy jesteśmy w stanie zapewnić u siebie to samo.
Jakie koszty wziąć pod uwagę?
Koszt zakupu to tylko początek
Gdy chcemy posiadać serwer w firmie, to pierwszym kosztem jest koszt zakupu. Podobnie jak z zakupem samochodu. Następnie dochodzą koszty utrzymania (paliwo, obowiązkowe ubezpieczenia) oraz koszty eksploatacji (przeglądy, wymiana oleju, filtrów, itp.). Nie dyskutujemy o nich, bo wiemy, że dla własnej wygody i bezpieczeństwa musimy je ponosić. Podobnie można podejść do wynajmu serwera w chmurze. Jest to rozwiązanie wygodne. Zdejmuje z nas obowiązek zajmowania się fizyczną infrastrukturą serwerową, zapewnia większy poziom bezpieczeństwa niż mogliśmy to zrobić sami.W końcu oddajemy serwery w ręce ludzi, którzy specjalizują się w tym zakresie.
Zakup serwera do firmy to koszt inwestycyjny, który musimy ponieść od razu w całości. Często nie są to małe koszty – kilkanaście, kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy złotych. Koszty wynajmu serwera w chmurze to z kolei koszty operacyjne, ponoszone w comiesięcznym abonamencie. Nie wymaga on od nas zamrażania większych środków i zapewnia tym samym lepszą płynność.
Obecnie, przy rosnącej popularności rozwiązań chmurowych, zarządy firm zdecydowanie szybciej podejmują decyzje dotyczące wynajmu serwerów niż kosztownych inwestycji w ich zakup i utrzymanie.
Zaskakują koszty prądu zużywanego przez własną serwerownię
Drugi ważny czynnik kosztowy to energia elektryczna dla serwerów, UPS-ów oraz klimatyzacji. Tego kosztu większość firm nie liczy. Dlaczego?
Firmy często nie zdają sobie sprawy z tego, że infrastruktura IT to jeden z bardziej „prądożernych” elementów składników majątku. Przyjmują go zatem jako pomijalny w całym koszcie energii elektrycznej przedsiębiorstwa. W związku z tym, nie szukają oszczędności na prądzie, nie weryfikują zużycia we własnej serwerowni, która pracuje 24-godziny na dobę.
Do tego dochodzi klimatyzacja, która dba o odprowadzenie zysków ciepła generowanych przez serwery oraz UPS-y. Najczęstszy problem związany z klimatyzacją w firmowych serwerowniach jest taki, że „chłód” potrzebny dla serwerów jest niedoszacowany, brakuje go. Z tego powodu wstawia się kolejne urządzenie klimatyzujące lub wymienia się na urządzenia o większej mocy. Powoduje to jeszcze większe zużycie prądu. Klimatyzacja w firmowych serwerowniach zwykle jest nieefektywna. Nie jest to system chłodzenia dedykowany dla serwerowni, tylko najczęściej tzw. klimatyzacja komfortu stosowana dla utrzymania odpowiedniej temperatury w biurach. Serwer to nie człowiek i potrzebuje innych warunków klimatycznych niż osoby przebywające np. w klimatyzowanych pomieszczeniach.
Prąd i redundancja a wyliczenia
Jak wynika z naszych wyliczeń, miesięczny koszt zużycia prądu przez firmową serwerownię stanowi połowę lub całość miesięcznego abonamentu, jaki użytkownik zapłaciłby za wynajem serwerów w data center. Gdzie przy wynajmie dostawca zapewnia nam na wysokim poziomie wszystko to, co jest niezbędne dla serwera, a nawet znacznie więcej.
Jednym z elementów, którego firmy nie zapewniają w swoich serwerowniach ze względu na koszt jest redundancja. Redundancja to zdublowanie serwerów i urządzeń w celu utrzymania ciągłości działania systemów biznesowych, gdy awarii ulegnie serwer lub inne urządzenie. Innym elementem, którego firmy nie zapewniają dla swoich serwerowni jest 24-godzinna obsługa oraz wysokie SLA. SLA to gwarantowany odpowiedni poziom dostępności infrastruktury, bez przestojów, gdy trzeba dołożyć pamięci lub gdy zdarzy się awaria.
Poniższa tabela prezentuje przykładowe koszty zużycia prądu jaki zużywa infrastruktura IT w firmie handlowo-usługowej zatrudniającej do 50 osób w skali jednego miesiąca:
Niewiele, prawda? W ujęciu okresu 3-letniego całkowite koszty zużytej energii elektrycznej sięgają około 75 tys. zł!
Szczegółowo przedstawia się to następująco:
Wyliczenia pokazują, że miesięczny koszt prądu, jaki zużywa własna serwerownia w przykładowej firmie handlowej to kwota 2078,35 zł netto. To jest TYLKO koszt prądu. Natomiast w koszcie abonamentu na wynajem serwera w chmurze, który dla wspomnianej firmy wyszedł na podobnym poziomie, wliczony jest już koszt prądu, internet, chłodzenie, wsparcie techniczne, zasoby typu procesor, pamięć RAM, przestrzeń na dane, systemy bezpieczeństwa (informatycznego, przeciwpożarowego) i szereg innych elementów. Co się zatem bardziej opłaca? Własna serwerownia czy jej outsourcing?
Inne koszty związane z własną serwerownią to utrzymanie specjalistów IT. Nie gwarantują oni zwykle obsługi w trybie 24/7/365, a to właśnie zapewniają profesjonalne data center. Dochodzą jeszcze koszty przeglądów UPS i klimatyzacji, koszty eksploatacji (np. wymiana baterii w UPS), itp.
SLA nieosiągalne w firmowych serwerowniach
Obok kosztów zakupu serwera i urządzeń IT oraz kosztów prądu, pojawia się jeszcze trzeci ważny koszt związany z zapewnieniem wysokiego SLA, czyli dostępności infrastruktury IT. Jest nim wspomniana wcześniej redundancja, czyli zdublowanie serwerów i urządzeń IT oraz sieci. Dzięki redundancji, gdy jeden z serwerów ulegnie awarii, to drugi przejmie jego rolę. Firmowe systemy nie odczują żadnej awarii, a pracownicy będą mogli normalnie pracować.
Aby prawidłowo porównywać TCO dla firmowego serwera fizycznego z wynajęciem infrastruktury serwerowej w data center, należy uwzględnić koszty redundancji w wyliczeniach związanych z zakupem i utrzymaniem serwera fizycznego w firmie. Jak policzyć koszty redundancji? Najprościej wszystkie koszty związane z zakupem i utrzymaniem infrastruktury IT pomnożyć przez 2.
W usłudze chmurowej oferowanej przez profesjonalne data center, redundancja jest już wliczona w koszt miesięcznego abonamentu.
Pozafinansowe korzyści cloud computing
Cena, choć ważna, nie powinna być czynnikiem decydującym o zakupie rozwiązania chmurowego. Na cenę tego rozwiązania (a jak wiadomo są one bardzo zróżnicowane na rynku), ma wpływ jakość realizacji usługi. Czynniki jakościowe pokazują różnice w podejściu do zagadnień cloud computingu przez różnych dostawców. Świadczą też o tym, czy klient zobaczy dla siebie korzyść pozafinansową wynikającą z wyboru danego rozwiązania czy nie.
Wśród korzyści pozafinansowych rozwiązań chmurowych oferowanych przez Sinersio Data Center, należy wymienić:
- wysoki poziom bezpieczeństwa infrastruktury IT i ochronę danych; często firmy nie są w stanie zapewnić sobie porównywalnego poziomu, korzystając tylko z ogólnodostępnych konsumenckich rozwiązań;
- całodobowe wsparcie techniczne;
- elastyczność w zamawianiu i uruchamianiu infrastruktury IT (od złożenia zamówienia, do cieszenia się własną infrastrukturą może minąć kilka minut, a nie jak w przypadku serwera fizycznego kilka tygodni lub miesięcy);
- zdalne zarządzanie oraz wyeliminowanie wszystkich problemów, jakie występują w firmie, gdy posiada się własną serwerownię;
- precyzyjne oszacowanie zapotrzebowania na zasoby; nie jest to możliwe w przypadku infrastruktury fizycznej, który najczęściej jest co najmniej dwukrotnie przewymiarowany, a w modelu chmurowym płaci się za wykorzystane zasoby. Zamawiamy dokładnie tyle, ile potrzebujemy. Zasoby wirtualne można dowolnie zmniejszać i zwiększać, w zależności od potrzeb.
Powyższa lista korzyści rośnie, ponieważ rozwiązania chmurowe są coraz powszechniej stosowane przez różne firmy i branże, a dzięki zmianie skali, zmieniają się również ich założenia i sposoby realizacji.
Zainteresował Cię artykuł? Chcesz sprawdzić ile kosztuje prąd zużywany przez Twoją obecną infrastrukturę? Skontaktuj się z nami. Policzymy koszty. Wypełnij formularz lub zadzwoń: +48 68 411 44 40.